Wiadomości

UCZCILI PAMIĘĆ POLICJANTÓW II RZECZYPOSPOLITEJ

Wczoraj na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej odbyła się uroczystość ku czci pomordowanych i poległych policjantów II RP. Główna część obchodów miała miejsce przed Grobem Policjanta Polskiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie utworzenia i poświęcenia tego pomnika. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas uroczystości posadzono Dąb Pamięci. Obchody poprzedziła msza święta odprawiona w intencji policjantów w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

Wczoraj w siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP z okazji obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 25-lecia utworzenia i poświęcenia Grobu Policjanta Polskiego. Tradycyjnie już we wrześniu spotkanie takie organizują Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Katowicach. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia naszej historii i ofiarę poniesioną przez mundurowych, w tym policjantów II Rzeczpospolitej, poprzedziła msza święta w katowickiej Archikatedrze. Następnie uczestnicy obchodów przed świątynią uformowali kolumnę marszową. Stamtąd też odbył się przemarszem uczestników do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Uczestnicy zebrali się przed Grobem Policjanta Polskiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie utworzenia i poświęcenia tego pomnika. Rolę gospodarzy pełnili Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Teresa Bracka oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński. Na obchody przybyli przedstawiciele władz rządowych, z I wicewojewodą Janem Chrząszczem na czele, samorządu terytorialnego, służb mundurowych, policyjnych związków zawodowych, instytucji na co dzień współpracujących ze śląską Policją, duchowieństwa, harcerstwa, emerytowani generałowie policji oraz młodzież szkolna. Liczną grupę gości stanowili kombatanci oraz dzieci poległych i pomordowanych policjantów.

Drugą część uroczystości zapoczątkowało zapalenie przez policjanta, w asyście grupy rekonstruktorów, „Znicza Pamięci”. Następnie odbyło się powitanie gości i modlitwa w intencji pomordowanych policjantów II RP. Odczytane został uroczyste adresy skierowane do uczestników obchodów przez Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Wicewojewoda Śląski wręczył odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi dla upamiętniania prawdy historycznej. Srebrnymi Krzyżami Zasług uhonorowani zostali Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński oraz Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak. Kolejny punkt uroczystości związany był z obchodzonym w tym roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcentem podkreślającym ten jubileusz było posadzenie Dębu Pamięci. Został on podarowany przez śląskich leśników, reprezentowanych przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesława Kucharskiego. Następnie odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i zniczy. W imieniu śląskich policjantów i pracowników policji, uczynił to Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Krzysztof Justyński, w asyście swojego zastępcy mł. insp. Mariusza Krzystyniaka. Wieńce i wiązanki zostały złożone przez przybyłych na uroczystość gości - przedstawicieli władz, służb mundurowych, instytucji państwowych, policyjnych związków zawodowych, kombatantów i młodzież.

Podziękowania gościom i uczestnikom uroczystości złożyła Pani Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.". Uroczystość uświetnił występ chóru „Pasjonaci Uniwersytetu Każdego Wieku” Szkoły Bankowej w Poznaniu. O oprawę muzyczną związaną z ceremoniałem policyjnym dbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego oraz towarzyszących im pocztów sztandarowych.

 

Źródło: KWP Katowice

Więcej zdjęć i filmy znajdziesz tutaj

Powrót na górę strony