Wiadomości

PROWADZILI PO NARKOTYKACH

Policjanci coraz częściej łapią młodych ludzi kierujących pod wpływem narkotyków. Wczoraj w nocy na przykład zatrzymano dwa auta przemieszczające się peryferyjnymi dzielnicami Gliwic. W obu sytuacjach kierowcy nie spożywali alkoholu. Mundurowi potrafią jednak z twarzy kontrolowanych wiele wyczytać…

W czwartek około godziny 23.30 w Wilczym Gardle policyjni wywiadowcy z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach zainteresowali się przemykającym uliczkami fiatem seicento. Szybko przystąpili do jego zatrzymania. Zachowanie kierującego 27-latka wskazywało, że ma on coś na sumieniu. Po przeszukaniu okazało się, że gliwiczanin posiada metalowy pojemnik z marihuaną. Mężczyzna przyznał od razu, że zanim wsiadł za kierownicę, palił „trawę”. Został zatrzymany i przewieziony do szpitala w Rybniku na standardowe w takim przypadku pobranie krwi.
Trzy godziny później inny nieoznakowany patrol z katowickiego oddziału prewencji, patrolujący po cywilnemu ulice Bojkowa, spostrzegł seata na raciborskich numerach. W środku siedziało dwóch zakapturzonych młodzieńców. Powtórzyła się sytuacja z Wilczego Gardła. Kierowca był trzeźwy, ale jego oczy i twarz zdradzały, że coś jest nie tak… Podczas kontroli, w odzieży mężczyzny, znaleziono dwa zawiniątka z białą substancją, zaś w plecaku kraszer z suszem roślinnym. 21-letni mieszkaniec Czerwionki -Leszczyn przyznał, że przed jazdą zażywał amfetaminę. Policja odholowała jego pojazd na parking strzeżony, zaś samego kierowcę przewieziono do szpitala na dowodowe zabezpieczenie krwi.
Kierowcy po narkotykach to problem, który narasta, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla osób postronnych –ryzyko spowodowania wypadku pod wpływem narkotyków łączy się bowiem z brakiem doświadczenia „za kółkiem”.
Co grozi podejrzanym?
Art. 178 a kk mówi, że za popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie po narkotykach ustawa przewiduje karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2; ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 tys. zł.

Źródło: KMP Gliwice

Powrót na górę strony