Wiadomości

Polscy policjanci na Węgrzech

Data publikacji 29.09.2016

Minął tydzień odkąd polscy policjanci rozpoczęli misję na Węgrzech. Za mundurowymi pierwsze służby na południowej granicy kraju. Funkcjonariusze objęli ochroną obszar położony w miejscowości Röszke, gdzie biegnie jeden ze szlaków tranzytowych imigrantów, chcących dostać się do Europy Zachodniej. Każdego dnia dochodzi do wielu prób nielegalnego przekroczenia granicy na całej jej długości. Jednak polski kontyngent może poszczycić się największą skutecznością w zapobieganiu temu procederowi.

Polscy policjanci od 17 września br. są na Węgrzech, gdzie wspierają służby zaangażowane do ochrony granicy z Serbią. Działania poprzedziło oficjalne spotkanie z szefem Policji Krajowej Węgier gen. Károly Papp, które odbyło się w Budapeszcie. Pan generał poinformował mundurowych o sytuacji na południowej granicy i zadaniach, jakie staną przed polskim kontyngentem. Podziękował również za gotowość do wsparcia węgierskich służb. Na zakończenie spotkania wręczył każdemu funkcjonariuszowi naramienną opaskę misyjną, która ma podkreślać znaczenie wspólnych działań na rzecz utrzymania bezpieczeństwa na południowej granicy Unii Europejskiej.

Następnego dnia policjanci pojechali do miasta Szeged, gdzie stacjonują i skąd wyruszają na służby. Tam przeszli szkolenie z zakresu prawa węgierskiego, przedstawiono im strukturę tamtejszej Policji, a także wzięli udział w rekonesansie, podczas którego zapoznali się z wyznaczonym do ochrony obszarem. Następnego dnia pierwsza grupa stanęła na pasie przygranicznym położonym w miejscowości Röszke. Polski kontyngent policyjny liczący 25 funkcjonariuszy dowodzony przez kom. Jerzego Jabłońskiego z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, pełni służby całodobowo, dzięki czemu teren przygraniczny jest chroniony ciągle, przez sporą liczbę funkcjonariuszy nie tylko polskich i węgierskich, ale także czeskich oraz rumuńskich, a wcześniej również słowackich. Przedstawicielem garnizonu śląskiego w kontyngencie  jest kom. Łukasz Celiński z OPP w Katowicach, który na miejscu pełni odpowiedzialną funkcję dowódcy zmiany.

Obszar chroniony przez polskie siły jest częścią jednego ze szlaków tranzytowych imigrantów chcących dostać się do zachodniej europy. Z tego względu każdego dnia dochodzi do wielu prób nielegalnego przekroczenia granicy. Polski kontyngent może poszczycić się największą skutecznością w zapobieganiu temu procederowi tj. do chwili obecnej na odcinku chronionym przez Polaków żadnemu imigrantowi w nielegalny sposób nie udało się dostać do Węgier. Warto dodać, że funkcjonariusze poza patrolowaniem pasa przygranicznego, uczestniczą także w działaniach ukierunkowanych na zwalczanie przemytnictwa oraz m.in. asystują przy wykonywaniu czynności procesowych z udziałem imigrantów. 

Źródło: KGP

Powrót na górę strony