Polscy policjanci na ćwiczeniach w Niemczech
Przez blisko 2 tygodnie 14 polskich policjantów uczestniczyło w ćwiczeniach służb mundurowych w II edycji cyklu European Union Police Service Training. Szkolenie odbyło się w miejscowości Weeze w Republice Federalnej Niemiec, pod przewodnictwem holenderskiej Policji. Poza polskim kontyngentem w ćwiczeniach wzięło udział około 600 przedstawicieli służb mundurowych z 39 krajów oraz kilkuset statystów.
Ćwiczenia odbyły się w dniach od 4 do 15 kwietnia w dawnym miasteczku wojskowym w miejscowości Weeze położonej w zachodniej części Niemiec. W skład Polskiego Kontyngentu Szkoleniowego Policji wchodziło 11 funkcjonariuszy oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji oraz 3 ekspertów z komend wojewódzkich i miejskich z całego kraju.
Wyjazd do Niemiec poprzedziło zgrupowanie w szczecińskim oddziale prewencji, gdzie mundurowi z oddziałów i pododdziałów „zgrywali” drużyny do działań i wymieniali doświadczenia z podobnych przedsięwzięć organizowanych w latach ubiegłych.
Po przyjeździe do bazy szkoleniowej w Niemczech oraz oficjalnym powitaniu, od razu rozpoczęły się zajęcia praktyczne i teoretyczne. Co ciekawe do prowadzenia ich byli zaangażowani wszyscy uczestnicy. W rezultacie każda grupa otrzymała pakiet tematów do opracowania i późniejszego przedstawienia. Obejmowały one m.in. taktykę zatrzymywania osób, pokonywanie barykad, techniki samoobrony, działania pododdziałów zwartych oraz szereg wykładów o tematyce społecznej, policyjnej i wojskowej. Wieczorami odbywały się odprawy, gdzie planowano zadania i przygotowywano dokumentację potrzebną na dzień następny. Ten etap szkolenia miał na celu przygotowanie wszystkich uczestników do wspólnego działania podczas zasadniczej części treningu.
Organizatorzy przewidzieli bowiem wspólne działania wszystkich uczestników w ramach 72 godzinnej aplikacji, podczas której służby w systemie zmianowym realizowały zadania przewidziane scenariuszem. Scenariusz ten zakładał działania w fikcyjnym państwie Transfalia, które wyniszczane przez korupcję, przestępczość narkotykową, handel żywym towarem oraz niepokoje społeczne, wymaga wsparcia ze strony służb działających pod egidą Unii Europejskiej. Na czas aplikacji „mieszkańcami” Transfalii byli kadeci z holenderskich szkół mundurowych, bez których ćwiczenia nie miałyby tak realistycznego charakteru.
Szkolenie pozwoliło na wymianę doświadczeń, poznanie filozofii i sposobów działań służb innych krajów, systememu szkolenia, a także sprawdzenie się w nowych warunkach. Po jego zakończenie uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty i wrócili do swoich krajów.
Zdjęcia: sierżant sztabowy Adam Krześniak - OPP we Wrocławiu